Сьогодні, 21 травня, працівники Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, як і багато їхніх колег, долучилися до Всесвітнього дня вишиванки, одягнувши вишите вбрання. Вишиванка для українців – це не тільки традиційний одяг, а й оберіг. Це потужний символ благополуччя в родині, а також свято національної єдності! В такій піднесеній атмосфері пройшла і сьогоднішня чергова нарада, на якій керівник відомства Богдан Хранюк підбив підсумки діяльності за пророблений період у поточному році.

За його словами, фахівці Головного управління і структурних підрозділів у районах здійснили значний обсяг робіт у сфері контролю за використанням та охороною земель, кадастру та реєстрації, землеустрою, проведенні державної експертизи, розгляду  звернень громадян, щодо забезпечення земельними ділянками учасників АТО, продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення тощо.

Контроль за природніми ресурсами

Державні інспектори управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління  упродовж звітного періоду здійснили 422 перевірки та виявили 396 порушень дотримання вимог земельного законодавства. З метою усунення виявлених порушень державні інспектори видали 192 приписи та склали 141 протокол про адміністративне правопорушення. До адміністративної відповідальності притягнуто 145 осіб та накладено стягнень на суму 28,3 тис. гривень, з них у добровільному порядку сплачено 116 стягнень на суму 22,9 тис. гривень.

Крім того, нарахували шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття родючого шару ґрунту без спеціального дозволу в розмірі 484,03 тис. гривень, з яких у добровільному порядку відшкодовано 306,67 тис. гривень.

Слід зазначити, що на постійному контролі знаходиться нарахування та сплата втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництв. Так, у 2020 році, виявлено несплату втрат лісогосподарського виробництва у сумі 1 552,14 тис. гривень та збитків у сумі 8 207,27 тис. гривень. Управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління вживаються заходи щодо їх відшкодування.

У сфері землеустрою

  Щодо повноважень з передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на безконкурентних засадах) для всіх потреб, то слід відмітити що упродовж 2020 року до Головного управління надійшло 3051 клопотання щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення.

Розглянуто позитивно та видано 1236 наказів, з них 859 – про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, 377 – про затвердження документації із землеустрою щодо передачі земельних ділянок у власність або користування. Крім того,  видано 6 наказів про скасування виданих наказів на підставі клопотань громадян, 48 – про внесення змін до наказів Головного управління, 1316 – про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою, 309 – про відмову у затвердженні документації із землеустрою щодо передачі земельних ділянок у власність, 161 – інші.

У 2020 році  Головним управлінням укладено 6 договорів оренди (додаткових угод до раніше укладених договорів), з них: 5 додаткових угод до договору оренди землі шляхом викладення їх у новій редакції та 1 – про припинення договору оренди.

Земля – АТОвцям

Серед пріоритетних завдань Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області є підбір та виділення земельних ділянок для військовослужбовців, які виконують завдання зі здійснення захисту територіальної цілісності держави на сході України, та громадянам – членам родин загиблих воїнів. Так, від початку запровадження ініціативи про надання земельних ділянок учасникам бойових дій, Головним управлінням та органами  місцевого самоврядування надано учасникам АТО 7715 дозволів  на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

На сьогодні учасники АТО вже отримали у власність 3833 земельних ділянок загальною площею 1879,1424 га, зокрема:

  • для індивідуального садівництва – 1434 земельні ділянки загальною площею 148,0418 га;
  • для ведення особистого селянського господарства – 1172 земельні ділянки загальною площею 1627,0026 га;
  • для будівництва та обслуговування житлових будинків та господарських споруд 1153 земельні ділянки загальною площею 99,6654 га;
  • для індивідуального дачного будівництва 74 земельні ділянки загальною площею 4,4326 га.

Оцінка і продаж землі

Щодо стану оновлення нормативної грошової оцінки (НГО) земель населених пунктів Закарпатської області, то слід зазначити, що станом на травень цього року виконано нормативну грошову оцінку земель 25 населених пунктів загальною площею 18129,54 га на загальну суму 2394,95 тис грн, з них відомості про результати робіт 20 населених пунктів внесено до Державного земельного кадастру.

З метою встановлення обґрунтованих платежів за землю та збільшення надходжень до місцевих бюджетів Головним управлінням постійно інформуються відповідні органи місцевого самоврядування та виконавчої влади щодо необхідності фінансування робіт із оцінки земель для внесення відомостей до Державного земельного кадастру. Так, укладено договори на проведення НГО земель 87 населених пунктів на суму 6430,82 тис грн, з них за рахунок коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат с/г та л/г виробництва – 3768,72 тис гривень. Технічні документації із НГО земель 38 населених пунктів – складаються, 34 – подано на державну землевпорядну експертизу або знаходиться в стадії доопрацювання згідно з висновками державної експертизи, 15 технічних документацій передано органам місцевого самоврядування на затвердження.

З метою забезпечення оптимального використання земель, раціонального використання територій, відтворення родючості ґрунтів та збільшення надходжень до місцевих бюджетів,  на сьогодні в області визначено перелік 416 земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 6 358,6150 га, право на які буде виставлено на земельні торги. На офіційному веб-сайті Держгеокадастру розміщено оголошення щодо проведення земельних торгів на 15 земельних ділянок загальною площею 135,2292 га, розташованих на території Великоберезнянського, Воловецького, Іршавського, Свалявського, Мукачівського, Ужгородського районів.

Щодо питання продажу земельних ділянок або прав на них на території регіону,  то слід зазначити, що органами місцевого самоврядування продано 112 земельних ділянок несільськогосподарського призначення комунальної власності загальною площею 27,21 га вартістю 34 млн 956,84 тис грн, у тому числі на земельних торгах продано 31 ділянку загальною площею 8,13 га, вартість продажу склала 11 млн 783,34 тис гривень.

Від продажу земельних ділянок комунальної власності до місцевих бюджетів надійшло 32 млн 314,36 тис. гривень.

Крім того, на земельних торгах органами місцевого самоврядування продано право оренди 7 земельних ділянок несільськогосподарського призначення загальною площею 3,77 га, річний розмір орендної плати становить 421,43 тис гривень.

 Проведення експертизи

У сфері державної експертизи землевпорядної документації, то слід зазначити, що упродовж звітного періоду Головним управлінням проведено експертизу 315 одиниць землевпорядної та землеоціночної документації, з яких 310 одиниць обов’язкової державної експертизи та 5 – добровільної.

З початку 2020 року в рамках реалізації пілотного проекту із запровадження принципу екстериторіальності погодження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки експертами області опрацьовано 5812 проектів, з яких 5082 отримали позитивний висновок 730  відмовлено через суттєві зауваження.

Фахівці районних відділів Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області направили на погодження до інших областей 6817  проекти землеустрою, із яких 6576 подано з допомогою електронного сервісу через особисті кабінети сертифікованих інженерів землевпорядників.

 Кадастр та реєстрація земельних ділянок

 Ведення Державного земельного кадастру в області забезпечують 40 державних кадастрових реєстраторів, в тому числі: 5 реєстраторів обласного та 35 – районного рівнів.

У Державному земельному кадастрі станом на місяць травень 2020 року по області наявна інформація про 393,8 тис. земельних ділянок.

Протягом 2020 року державні кадастрові реєстратори зареєстрували у Державному земельному кадастрі 15576 земельних ділянок. Всі заяви на реєстрацію земельних ділянок сформовані сертифікованими інженерами-землевпорядниками в он-лайн режимі. Відсоток відмов у державній реєстрації земельної ділянки протягом звітного періоду не перевищує 1,6 (загальний відсоток відмов протягом 2020 року складає 6,1).

Через центри надання адміністративних послуг видано 4652 витяги про земельну ділянку, із яких  66 %  (3050) замовлено на офіційному вебсайті Держгеокадастру.

До Державного земельного кадастру на сьогодні внесено відомості про межі  225 адміністративно-територіальних одиниць (протягом 2020 року – 33), що становить  37 % від загальної кількості населених пунктів на території області (607). До кінця року заплановано внести до Державного земельного кадастру відомості про межі 14 населених пунктів.

Громадянам – доступ до публічної інформації

 Упродовж 2020 року спеціалісти Головного управління розглянули 203 звернення громадян щодо вирішення проблемних питань у сфері земельних відносин та надали відповіді на 105 запитів що подані з посиланням на Закон України “Про доступ до публічної інформації”

Запитувачам надано обґрунтовані відповіді та роз’яснення у встановлені законодавством терміни.

Окрім того, на адресу Головного управління надійшло 10 звернень з урядової “гарячої лінії” та 68 з “гарячої лінії” Держгеокадастру. Всі запити розглянуті вчасно, надано обґрунтовані відповіді.

Крім того, керівництвом Головного управління проведено 12 особистих прийомів громадян та 6 виїзних прийомів громадян, за результатами яких надано фахові консультації та допомогу у вирішенні земельних питань.

Отже, Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області, забезпечило якісне та вчасне надання послуг громадян в цій форс-мажорній ситуації, що сталася у зв’язку із введенням карантину у Закарпатській області і Україні загалом.

З нагоди чудового українського свята, Дня вишиванки, побажаємо всім міцного здоров`я та наснаги в подальшій роботі. Хай українська вишиванка щодня охороняє вас і благословляє на щасливе життя.