Про це розповів перший заступник Голови Держгеокадастру Анатолій Мірошниченко під час пресконференції на тему «Дорожня карта земельної реформи в Україні. Розвиток економіки», яка відбулася 29 січня 2021 року у м. Києві за участю Міністра аграрної політики та продовольства України Романа Лещенка, експерта з питань управління земельними ресурсами Проекту USAID «Підтримка аграрного і сільського розвитку» (ARDS) Сергія Кубаха, доцента Київської школи економіки, експерта із земельних питань Олега Нів’євського та керівника аналітичного напрямку Центру економічного відновлення, радника Прем’єр-міністра України Дмитра Ливча.

Дерегуляція передбачає скасування зайвих бюрократичних процедур. На сьогодні одним із наших пріоритетів є перетворення Держгеокадастру на сервісно орієнтовану службу, що надаватиме послуги зацікавленим особам. Це надасть власникам і підприємцям змогу зекономити час і кошти, мінімізувати корупційні ризики.

Ключову роль у цьому процесі відіграє законопроект реєстр. № 2194 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», який передбачає реформування системи державних органів з управління земельними ресурсами, децентралізацію, розширення повноважень громад і виключає дублювання управлінських процедур.

Відповідно до положень цього проекту акта, зокрема, буде скасовано державну експертизу землевпорядної документації, звужено сферу застосування погодження документації із землеустрою. Буде забезпечено дерегуляцію в цілому у сфері, яка стосується проведення землевпорядних робіт.

«Деякі функції Держгеокадастру просто «відімруть», деякі із них – залишаться, вони потрібні, але в їх здійсненні ми хотіли б змінити підходи, це, наприклад, функція державної реєстрації земельної ділянки», – зазначив Анатолій Мірошниченко.

Мова йде про необґрунтовані відмови громадянам у державній реєстрації земельних ділянок. Для подолання цього негативного явища буде проведено роботу із напрацювання відповідних механізмів – в законопроекті реєстр. № 2194 передбачено запровадження пілотного проекту щодо надання сертифікованим інженерам-землевпорядникам можливості внесення до Державного земельного кадастру відомості про земельні ділянки.

«Ми докладаємо великих зусиль до розробки цього пілотного проекту, оскільки у разі успішної його реалізації ми зможемо передати на так званий аутсорс частину цієї важливої функції Держгеокадастру», – наголосив Анатолій Мірошниченко.

Водночас керівник зазначив, що Держгеокадастром проводяться роботи щодо підвищення на законодавчому рівні відповідальності державних реєстраторів, створення процедури оскарження їх рішень, дій чи бездіяльності. Це проводиться з метою забезпечення здійснення державної реєстрації земельних ділянок на належному рівні, без регіональних відмінностей та необґрунтованих відмов.

Разом з тим Анатолій Мірошниченко повідомив, що процес спрощення процедур в установі вже розпочато. Зокрема, на порталі map.land.gov.ua (Публічна кадастрова карта) можна вже сьогодні отримати чимало послуг в режимі онлайн «не виходячи з дому», і цей список розширюється.

До того ж керівник підкреслив, що Держгеокадастр визначив пріоритетні напрями роботи: «Запровадження моніторингу земельних відносин і Національної інфраструктури геопросторових даних є пріоритетними завданнями Держгеокадастру в контексті запуску ринку земель».

Завдяки запуску Державного аграрного реєстру (ДАР) буде виправлено помилки в кадастрі та здійснюватиметься прозоре надання державної підтримки.

Також Анатолій Мірошниченко розповів про стан наповнення Державного земельного кадастру відомостями про земельні ділянки та наголосив на необхідності довнесення до ДЗК відомостей про ділянки, права на які виникли до 2013 року, і висловив сподівання, ці роботи будуть завершені до кінця 2021 року.