Для забезпечення розвитку аграрної галузі, підвищення вартості сільськогосподарських угідь, залучення інвестицій в сільське господарство, забезпечення конституційних прав громадян на вільне розпорядження своєю власністю, створення прозорих умов для набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення громадянами та юридичними особами в Україні Урядом визначено низку завдань, які стануть запорукою для проведення успішного реформування Держгеокадастру.
Відповідно до статті 13 Конституції України “Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу.
Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією”.
З метою забезпечення гарантованих конституцією прав людини Головою уряду виокремлено ряд завдань:
- щодо безперешкодного доступу до повної інформації пов’язаної з природними ресурсами та землею кожному українцю;
- забезпечення прозорості та оприлюднення рішень територіальних органів Держгеокадастру;
- інвентаризація землі (включаючи 10 млн га сільськогосподарських земель державної власності) з внесенням таких даних до кадастру.
Першим кроком для забезпечення проведення реформи, з ініціативи Кабінету Міністрів України, було внесено на розгляд Верховної Ради України проекти законів України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення”.
Також іншими суб’єктами законодавчої ініціативи внесено на розгляд Верховної Ради України VIII скликання 15 проектів нормативно‒правових актів, які стосуються питань реалізації державної політики у сфері земельних відносин, зокрема, проект Закону “Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин, законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони”
Всі ці законодавчі ініціативи спрямовані на реформування системи управління у сфері земельних відносин, спрощення доступу до земельних ресурсів населенню та бізнесу, скасування зайвих дозволів та дублювання процедур перевірки документації із землеустрою; запровадження незалежного контролю документації із землеустрою; надання відомостей документації із землеустрою статусу публічних, відкритих та загальнодоступних даних; інтеграція та уніфікація землевпорядної, топографо-геодезичної та картографічної діяльності; зменшення вартості робіт та тривалості часу громадянами та юридичними особами, що витрачається на виконання процедур, пов’язаних з проведенням землеустрою; зменшення ризиків корупції.
Для забезпечення конституційних прав громадян в сфері земельних відносин, Головним управління Держгеокадастру у Закарпатські області та Радою Ветеранів України що утворена при Міністерстві у справах ветеранів України (по Закарпатській області), для забезпечення учасників бойових дій та членів сімей загиблих учасників бойових дій земельними ділянками, укладено Меморандум про співпрацю. Цим Меморандумом передбачено перелік земельних ділянок на території Закарпатської області, які можуть бути наданні у власність учасникам антитерористичної операції та сім’ям загиблих учасників бойових дій в межах норм безоплатної приватизації.
На сьогодні, на території Закарпатської області, учасники бойових дій отримано у власність 3444 земельні ділянки загальною площею 1531,6311 гектара.
Крім того на сайті Держгеокадастру започатковано практику оприлюднення рішень, що приймаються територіальними органами Держгеокадастру, з питань розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності, в тому числі передачі у власність чи користування земельних ділянок.
За матеріалами інвентаризації до Державного земельного кадастру внесено відомості про 3375, 8701 га землі державної власності сільськогосподарського призначення на території Закарпатської області.
Головним управлінням Держгеокадастру у Закарпатській області здійснюються заходи щодо інформування громадян через засоби масової інформації про зміни що стосуються земельного законодавства, надання роз’яснень, консультацій для забезпечення гарантій права на землю, забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб та територіальних громад.
Це незначні результати діяльності Головного управління проте всі вони спрямовані на забезпечення прав людини, що гарантовані основним законом держави‒ Конституцією України.