Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру та Японське агентство міжнародного співробітництва (JICA) на міжнародній конференції «Unloсking the power: як створити ефективну інфраструктуру геопросторових даних в Україні» презентували проміжні результати пілотного проекту зі створення прототипу національної інфраструктури геопросторових даних (НІГД), що реалізується у Вінницькій області.

Безпосередній прототип системи НІГД буде створено на територію 10-12 км2. На сьогодні прогрес у всіх компонентах проекту знаходиться в межах графіка. Зокрема, проведена аерофотозйомка пілотної території, визначений базовий набір даних, які потрібні для створення прототипу НІГД, їх специфікації та утримувачі. У рамках пілоту буде зібрана та консолідована інформація  про межі та кордони одиниць адміністративно-територіального устрою, рельєф, гідрографічні об’єкти та гідротехнічні споруди, населені пункти, будівлі та споруди, транспортну мережу, інженерні комунікації, рослинність та ґрунти, а також кадастрова інформація, географічні назви об’єктів, дані Державної геодезичної мережі на зазначеній території. Наразі Японська сторона готує тендер на закупівлю обладнання, необхідного для створення та функціонування прототипу системи НІГД, а в перспективі – його розширення на всю територію України.

«Надзвичайно приємно, що Проект зі створення національної інфраструктури геопросторових даних здійснюється успішно. Японська сторона робить свій внесок у проект, забезпечуючи його експертами, обладнанням та проводячи тренінги. Після завершення даного проекту буде створено прототип системи НІГД, що функціонуватиме на пілотній території. Подальша співпраця з міжнародними донорами сприятиме розповсюдженню НІГД по всій території України», – зазначив Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні Й.В. Шікегі Сумі.

Бенефіціар проекту – Держгеокадастр – ініціює створення Координаційної ради з питань НІГД, до якої ввійдуть представники міністерств та інших органів влади, що є утримувачами геопросторової інформації. «Створення прототипу НІГД – це масштабна робота, яка з огляду на великий масив різнопрофільних даних потребує консолідації зусиль різних органів державної влади. Ми закликаємо всі профільні відомства долучитися та сприяти наповненню системи максимально повною інформацією», – сказав Олег Цвях, в. о. Голови Держгеокадастру.

Як відзначив Акіра Нішимура, керівник групи Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA), система НІГД дає можливість оперативного доступу до важливої геопросторової інформації та швидкого прийняття рішень, зокрема і органами державної влади. «Ми сподіваємося, що досвід Японії буде надзвичайно корисним для України», – сказав він.

На сьогодні в Україні відсутня нормативно-правова база для регулювання питання створення та функціонування національної інфраструктури геопросторових даних. Держгеокадастр за участю ДП «Науково-дослідний інститут геодезії і картографії», ДП «Центр державного земельного кадастру» розробив законопроект про Національну інфраструктуру геопросторових даних в Україні та направив його на погодження до Мінагрополітики.

«Акумуляція базових даних різного профілю на одній платформі – величезний крок у забезпеченні транспарентності використання ресурсів в Україні, оскільки інформація про них буде відкритою, а доступ до неї стане простішим», – відзначив Максим Мартинюк, перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України. Він також нагадав, що інтеграція України в світовий та, зокрема, європейський економічний і інформаційний простір передбачає створення інтероперабельної системи геопросторових даних. «Тому реалізація проекту НІГД здійснюється на базі директиви INSPIRE та в рамках широкої міжнародної співпраці з понад десятьма країнами, в першу чергу – Японією, яка має один з найвищих рівнів експертизи з цього питання», – сказав Максим Мартинюк.

Довідково

 Національна інфраструктура геопросторових даних – це комплексна система, яка об’єднує десятки інформаційних шарів з важливими просторовими даними (рельєф, підземні/наземні комунікації, водні та лісові ресурси, інфраструктура, об’єкти нерухомості, статистична інформація, демографічні дані та ін.) на базі єдиної геодезичної та картографічної основ. Забезпечення широкого та зручного доступу до цієї інформації через єдиний геопортал дозволить багатьом галузям економіки і державним установам підвищити ефективність роботи, знизивши витрати на пошук даних.

 Проект технічної допомоги «Створення Національної інфраструктури геопросторових даних в Україні» реалізується з вересня 2015 року. Донор проекту – Уряд Японії через Японське агентство міжнародного співробітництва (JICA). Бенефіціар проекту – Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, реципієнт – ДП «Центр державного земельного кадастру». Виконавці – консалтингові компанії «Kokusai Kogyo Ltd», «PASCO Corporation». Бюджет проекту – 325 818 720 ієн (прибл. 2,6 млн дол. США), термін реалізації 2 роки (до вересня 2017 року).

 Японська агенція міжнародної співпраці (JICA) – це найбільше в світі агентство двостороннього розвитку, що надає технічну підтримку, пільгові кредити та грантову допомогу в різних сферах діяльності. Проекти за підтримки JICA реалізуються в більш ніж 150 країнах світу.

У 2012 році представники землевпорядної служби України та JICA домовилися про реалізацію спільного проекту технічного співробітництва в рамках проекту з побудови Національної інфраструктури геопросторових даних на базі Державного земельного кадастру.

У листопаді 2014 року Україна отримала повідомлення від японських колег про схвалення заявки на отримання технічної допомоги. У вересні 2015 року розпочалася робота зі створення Національної інфраструктури геопросторових даних на пілотній території.

 Державна служба  України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр)– центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру. Утворений шляхом реорганізації (перетворення) Державного агентства земельних ресурсів України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 № 442.