За останні роки набуває поширення дуже небезпечна, отруйна і дикоросла багаторічна рослина – Борщівник Сосновського, яка може добряче нашкодити людям, які не знають про її небезпеку.  Цій рослині не страшні ні заморозки, ні посухи, росте на будь-якому ґрунті. Насіння борщівника розноситься вітром і водою, а також будь-яким видом транспорту, людьми та тваринами, тому зарості його часто зустрічаються обабіч автомобільних та залізничних шляхів, на узбіччях польових доріг у лісосмугах, на берегах річок, каналів, з’являються на сільськогосподарських угіддях, необроблюваних землях, пустирях, сміттєзвалищах, присадибних і дачних ділянках, узліссях лісів, у парках, садах, поблизу дошкільних, навчальних, наукових, відомчих установ і організацій, людських городах і навіть у містах. Захоплюючи нову площу, він пригнічує іншу рослинність, порушує нормальне природне функціонування місцевих екосистем.

Оскільки борщівник є небезпечним видом, необхідно регулярно вживати заходів, щоб запобігти його поширенню. Це стосується систематичного скошування, зрізування товстих коренів на глибині 10-15 сантиметрів, випасання худоби (молоді листки поїдають вівці та корови). Найефективніший засіб боротьби — хімічний. При появі першої розетки рослину належить обробити гербіцидами, а саме – препаратами гліфосатної групи. Якщо рослина зацвіла, то скошену квітку (борщівник цвіте з липня і майже до вересня) обов’язково треба спалювати, бо насіння дозріває навіть тоді, коли скошене.

Відповідно до повноважень здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині виконання комплексу необхідних заходів щодо захисту земель від заростання бур’янами, чагарниками та дрібноліссям покладено на територіальні органи Держгеокадастру, а здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині виконанням власниками і користувачами земель комплексу необхідних заходів із захисту земель від заростання бур’янами, чагарниками на виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад, у разі прийняття ними рішення про здійснення такого контролю.

Звертаємо вашу увагу на те, що статтею 52 «Псування і забруднення сільськогосподарських та інших земель» Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачені штрафи за невжиття заходів по боротьбі з бур’янами. Землевласників і землекористувачів, які не вживають заходів із боротьби з бур’янами, у тому числі із борщівником буде притягнуто до адміністративної відповідальності з накладенням штрафу:

– на громадян від 340 до 1360 гривень,

–  на посадових осіб та суб’єктів підприємницької діяльності – від 850 до 1700 гривень,

– а також є підставою припинення права на земельну ділянку (стаття 143 Земельного кодексу України).

Довідково:

Борщівник Сосновськогонебезпечна, отруйна і дикоросла рослина висотою до 3-5 метрів, товщина стебла до 10 см. Одна рослина борщівника Сосновського дає 15-20 тисяч летючих насінин, які можуть прорости в ґрунті навіть через 10-12 років!