Запровадження Національної кадастрової системи з 1 січня 2013 року дало змогу кожному власнику землі за допомогою Публічної кадастрової карти (http://map.dazru.gov.ua/kadastrova-karta) перевірити – чи внесено його земельну ділянку до кадастрової системи та наскільки коректними є дані про неї. Публічна кадастрова карта стала віддзеркаленням інформації, що десятками років накопичувалася на паперах. Помилки могли бути наслідком неуважності чиновника, некомпетентності геодезиста чи бажання нечистих на руку ділків сфальшувати документи. Про ці помилки власник ділянки міг і не здогадуватися. Публічна кадастрова карта винесла увесь масив архівної інформації на поверхню. Тепер помилки в кадастрі – не таємниця, яка може з’ясуватися у найнедоречніший момент, а поле для діяльності, мета якої – достовірні дані, що демонструватимуть реальній стан речей та гарантуватимуть право власності.
Що робити власнику ділянки, якщо він побачив помилку на Публічній кадастровій карті? Як вплинути на її виправлення?
Крок перший: знайти
Виправлення помилок у кадастровій системі – процес загальний та тривалий. Багато країн Європи досі їх коригують, хоча їх кадастри існують уже десятки років. Враховуючи цей досвід, в українському кадастрі запроваджено ноу-хау – унікальну функцію зворотного зв’язку. Вона залучає до процесу пошуку помилок самих власників – а це тисячі користувачів Інтернету. Ця методика має назву «крауд-сорсинг» (буквально: «залучення натовпу») і за такого обсягу інформації, якою оперує український кадастр, вважається важливим додатковим заходом до чинної програми систематичного виявлення та виправлення помилок.
Оскільки саме власник передовсім повинен бути зацікавлений в коректному відображенні даних про свою ділянку, система надає йому змогу не лише побачити, як це є зараз, на Публічній кадастровій карті, але й одразу поінформувати про помилку, якщо він її виявить. Без участі власників земельних ділянок цей процес ризикує затягнутися на десятиліття.
Якщо ви той власник, який зацікавлений у точному відображенні даних про свою ділянку, знайдіть її на Публічній кадастровій карті і перевірте. Для цього заходите на портал, вводите кадастровий номер у рядок пошуку – за цим «сигналом» система має знайти вашу ділянку й видати в інформаційному вікні: кадастровий номер ділянки, площу, форму власності, цільове призначення. Перевірте ці дані та розташування на карті.
Якщо ділянку не знайдено
У систему внесено наразі лише достовірні та документально підтверджені дані – про понад 50 млн. земельних ділянок. Уявімо, у вас на руках є документ, який підтверджує ваше право власності на ділянку, а кадастрова система її не знаходить. Причин такої ситуації може бути кілька.
Перша – інформація про ділянку зберігалася лише в паперовій формі і її ще не переведено у цифровий формат, отже, не завантажено в систему. Друга причина – є сумніви у достовірності даних, отже, тривають додаткові перевірки перед тим, які їх внести. Третя причина – виявлено помилку, триває її виправлення. Врешті – інформація про вашу ділянку відсутня взагалі.
У будь-якому випадку власник має повідомити, що ділянка в нього є, а інформації про неї в кадастровій системі немає.
Як повідомити про помилку
Поінформувати про знайдену помилку можна, скориставшись функцією «Зворотній зв’язок». Для цього, просто на кадастровому порталі http://map.dazru.gov.ua/kadastrova-karta треба заповнити відповідну форму.
Форма зворотного зв’язку сама підказує вам, як сформулювати запит. Вказано всі можливі варіанти: «Ділянку не знайдено», «Кадастровий номер не знайдено», «Місцезнаходження ділянки помилкове», «Конфігурація діляки має помилки», «Площа на публічній кадастровій карті не співпадає з площею на державному акті», «Цільове призначення ділянки не співпадає з державним актом», «Межі земельної ділянки перетинаються з межами іншої ділянки (ділянок)». До речі, серед варіантів ви маєте змогу обрати і позитивний – «проблеми відсутні».
Зразок форми, яку треба заповнити для інформування про помилку.
У формі передбачена інформація щодо персональних даних заявника – для ідентифікації особи та попередження анонімних повідомлень.
Навпроти потрібного варіанту поставте «галочку», заповніть інші поля, і система сама згенерує за вас заяву про виправлення помилки.
Такий вигляд має заява про виправлення технічних помилок, згенерована автоматизованою системою кадастру
Як простежити за розглядом заяви
На електронну пошту прийде копія заяви з наданим їй вхідним номером. Номер заяви допоможе вам потім слідкувати за ходом її розгляду – через сайт Центру Державного земельного кадастру.
Вхід до системи контролю за ходом розгляду заяви. Паролем для входу є реєстраційний номер заяви, логіном – чотири останні цифри ідентифікаційного коду заявника.
При цьому слід розуміти, що через звернення до системи можна виправити більшість помилок, але не всі. Якщо, наприклад, виявиться, що земельна ділянка має кількох власників, такі випадки розглядатимуться в судовому порядку.