Претензійна та позовна робота в Головному управлінні Держгеокадастру у Закарпатській області здійснюється відділом представництва в судах та інших органах юридичного управління Головного управління.

Активно претензійно-позовна робота ведеться у сфері перегляду орендних договірних відносин . Зокрема, що стосується розміру орендної плати та строку оренди згідно з вимогами Податкового Кодексу України, Закону України “Про оцінку земель”, Закону України “Про оренду землі” та Постанови Кабміну України від 07.06.2017 № 413 “Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними”, якою затверджено Стратегію удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними.

Метою Стратегії є створення сучасної, прозорої і дієвої системи управління щодо використання та охорони державних земель сільгосппризначення. Головне, це робиться для того, щоб забезпечити захист інтересів, насамперед, учасників АТО, територіальних громад, задля запобігання деградації земель, необхідності забезпечення продовольчої безпеки держави.

У зв’язку із внесенням змін до земельного законодавства, починаючи з січня 2018 року,  Головним управлінням подано 19 позовів до фізичних та юридичних осіб про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок. Результатом розгляду 12-ти позовів стали рішення на користь Головного управління. Зокрема, відповідачі по цих справах внесли зміни до договорів оренди землі сільськогосподарського призначення державної власності в частині розміру орендної плати в розмірі – 12 % від нормативно-грошової оцінки та строку дії договору оренди землі – 7 років.

Загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення, щодо яких внесено зміни до договорів оренди, становить орієнтовно 160 гектарів. З них, до державної власності повернуто 8 гектарів, орієнтовна вартість яких за даними загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативно грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення становить  245382,00 грн.

Також, результатом претензійної роботи відділу є сплата заборгованості зі втрат сільськогосподарського виробництва на  суму 4219,25 грн.

Окрім того, за цей період позитивно завершилися 3 позовні заяви Головного управління про відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва на 55 393,18 грн. Рішення набрали законної сили та направлені до Державної виконавчої служби м. Київ для примусового виконання рішення суду.

Таким чином, Головне управління, в межах повноважень, постійно здійснює заходи для приведення договорів оренди земельних ділянок державної власності у відповідність до вимог чинного законодавства, а також забезпечує безперервне надходжень платежів за оренду земельних ділянок до місцевих бюджетів у законодавчо визначених межах шляхом їх правильного правового врегулювання.