Перший заступник начальника Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській  області взяв участь у круглому столі на тему: „Формування ринку землі в Україні. Як земельна реформа позначиться на розвитку сільських територій?”.

Захід відбувся з ініціативи Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України спільно з Українською Асоціацією Медіа Бізнесу.

Мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення протирічить Конституції України, якою встановлено, що право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Відповідно, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. І місією держави у цьому випадку є забезпечення реалізації державної  політики у сфері земельних відносин  щодо зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земель.

Саме на це спрямована модель земельної реформи, яку розробляє Уряд. Вона містить ряд запобіжників, зокрема – щодо попередження надмірної концентрації сільськогосподарських земель у одних руках, недопущення спекуляції земельними ділянками, продаж ділянок державної та комунальної власності виключно на земельних електронних торгах, підтримку фермерів та сільгоспвиробників у можливості придбання землі.

Земельна реформа, і зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення, як її основна складова залишається однією з найгарячіших тем для обговорення в українському суспільстві.

На сьогодні питання збереження чи відміни мораторію на продаж земель сільгосппризначення є неактуальним. Воно трансформувалось в дискусію – в якому форматі  має бути запроваджений ринок землі в Україні.

Якщо людина має право власності на землю, то повинні надати їй це конституційне право. Ринок землі потрібно відкривати, в першу чергу суб’єктам, які на ній працюють. У Законі про обіг земель сільськогосподарського призначення повинні чітко бути прописані умови купівлі-продажу землі.

За словами Шурковської Людмили Михайлівни – голови правління БФ „Карпатський регіональний центр дорадництва”, село буде розвиватися, якщо буде в селі молодь. Молодь залишиться в селі, якщо будуть в селі ресурси для розвитку. Потрібно передбачити пільги для молодих сімей, що працюю на сімейних фермах, створюють кооперативи, агросадиби в гірських населених пунктах. Активні молоді сім`ї – драйвери розвитку села.

В свою чергу Якубець Василь Юрійович, перший заступник начальника Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області зазначив, що Держгеокадастр готовий до запровадження земельної реформи та забезпечення прозорості земельних відносин.

Про це йшлося під час обговорення.