В Україні  відбувається децентралізація – передача повноважень та фінансів від державної влади якнайближче до людей – органам місцевого самоврядування. Реформа Децентралізації триває з 2014 року.

На сьогоднішній день на виконання концепції реформи децентралізації активно проводиться перезавантаження системи земельних відносин в Україні.

Одним із основних завдань реформи децентралізації є посилення ролі територіальних громад із наданням їм права самим розпоряджатися землями, які перебувають як у межах населених пунктів так і поза межами.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 р. № 60-р “Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад” Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру було доручено починаючи з 1 лютого 2018 року забезпечити формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах, визначених перспективним планом формування територій громад, шляхом проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності з подальшою передачею зазначених земельних ділянок у комунальну власність відповідних об’єднаних територіальних громад згідно із статтею 117 Земельного кодексу України.

Передача земельних ділянок об’єднаним територіальним громадам Закарпатської області відбулася у червні поточного року, у результаті чого, шести об’єднаним територіальним громадам Закарпатської області було передано 1300 гектарів земель.

Ще одним кроком важливим аспектом є  контроль за використанням земель, які покладено на Держгеокадастр.

Відповідно до Стратегії удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 413 (далі – Стратегія) на Держгеокадастр покладено реалізація державної політики у сфері земельних відносин, впровадження засад стратегічного менеджменту в систему управління у сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності. Також забезпечення оптимального використання земель, зокрема з урахуванням регіональних програм і планів розвитку територій, генеральних планів населених пунктів, підвищення рівня прозорості та публічності під час формування та реалізації державної земельної політики, здійснення розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності відповідно до закону, державний нагляд (контроль) в агропромисловому комплексі в частині дотримання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, підвищення рівня родючості ґрунтів, проведення рекультивації, підвищення рівня обізнаності населення, землевласників і землекористувачів щодо проблем деградації земель та сталого землекористування, тощо.

З 01.01.2018 по 30.11.2018 в частині дотримання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів  управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління проведено 805 перевірок, за результатами яких складено 177 протоколів, 193 приписів. Притягнуто до відповідальності 177 суб’єктів господарювання та фізичних осіб, нараховано шкоду на суму 1469512,12 грн, з яких сплачено 621759,52 грн.

Позитивний вплив у поточному році на права громадян принесе результат проведення всеукраїнської нормативної грошової оцінки земель, які з 01.01.2019 зможуть безперешкодно на безоплатній основі отримати витяги про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, що перебувають у їх власності (користуванні).

Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 105 Міністерство аграрної політики та продовольства, Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру була  зобов’язана забезпечити проведення до 31 серпня 2018 року загальнонаціональної нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення. Об’єктом оцінки стали землі сільськогосподарського призначення незалежно в межах території природно-сільськогосподарських районів областей, крім земель сільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, оцінка яких проводиться відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від  23 березня 1995 р. № 213.

Отже, реформування у сфері земельних відносин спрямоване на посилення правової, організаційної та матеріальної спроможності територіальних громад, органів місцевого самоврядування, створенню сприятливих правових умов для максимально широкого залучення населення до прийняття управлінських рішень, а також розвитку форм прямого народовладдя.